Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ R2D Սյունիք ծրագիրը պաշտոնապես ստորագրել է պայմանագիր իր երրորդ և վերջին ռազմավարական գործընկերոջ հետ՝ ծրագրի մասնավոր հատվածի զարգացման բաղադրիչի շրջանակում։ Նոր գործընկերը Հայաստանի CARD ( Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն) հիմնադրամն է։
CARD հիմնադրամը, հիմնադրված 2005 թվականին, առաջատար հայաստանյան ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը նպաստում է գյուղական բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը՝ գյուղատնտեսական բիզնեսների աջակցման, նորարարության և կարողությունների զարգացման միջոցով։ Գյուղատնտեսական արժեքային շղթաների, գյուղաբնակ ձեռնարկատիրության և սննդամթերքի վերամշակման ոլորտում բազմամյա փորձի շնորհիվ հիմնադրամը լավագույն դիրքում է Սյունիքի տեղական բիզնեսներին աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Այս նոր գործընկերությունը միտված է աջակցել գյուղմթերքի վերամշակման ոլորտում գործող բիզնեսներին և ստարտափներին, որոնք Սյունիքի տնտեսական զարգացման կարևոր և խոստումնալից ուղղություններից են։ Աջակցությունը կներառի մասնագիտական խորհրդատվություն, նպատակային վերապատրաստումներ, ցանցային կապեր, ինչպես նաև ներդրումային պատրաստվածության ծրագրեր՝ համապատասխանեցված տեղական ձեռնարկությունների կարիքներին։
Երեք ռազմավարական գործընկերներն արդեն ներգրավված են, և R2D Սյունիք ծրագրի բիզնեսի զարգացման բաղադրիչը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել տարածաշրջանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին։
Պայմանագրի ստորագրումը ծրագրի իրագործման հերթական կարևոր փուլն էր։
R2D Սյունիք՝ Սյունիքի վերականգնման, դիմակայության և զարգացման ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից և իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (ADA) կողմից։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:

R2D Syunik project has officially signed a contract with its third and final strategic partner under the Private Sector Development component. The new partner is CARD (Center for Agribusiness and Rural Development) Foundation in Armenia.
Founded in 2005, CARD Foundation is a leading Armenian non-profit organization working to improve rural livelihoods and promote sustainable economic development through agribusiness support, innovation, and capacity building. With years of experience in agricultural value chains, rural entrepreneurship, and food processing, CARD is well positioned to guide and empower local businesses in Syunik.
This new partnership will specifically focus on boosting agro-processing businesses and startups – one of the region’s most vital and promising sectors for economic development. The support will include technical assistance, targeted training, access to networks, and investment readiness programs tailored to the unique needs of Syunik’s entrepreneurs.
With all three strategic partners now on board, R2D Syunik is ready to fully deliver comprehensive support to micro, small, and medium-sized enterprises across the region.
The contract signing, which took place on July 1, marked a significant milestone in the implementation of the project.
R2D Syunik: Recovery, Resilience, Development for Syunik is co-funded by the European Union and the Austrian Development Cooperation, and is implemented by the Austrian Development Agency (ADA).
“The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, EU Member states - Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland also joining as an external partner. The initiative aims to contribute to the sustainable socioeconomic development of the Syunik region’’.