Շինուհայրում նոր կառուցված ոռոգման համակարգը կնպաստի Տաթև համայնքի գյուղատնտեսության և դիմակայունության զարգացմանը
Տաթև համայնքի Շինուհայր և Հալիձոր բնակավայրերը սպասարկող նոր կառուցված ոռոգման համակարգի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի ունեցավ 2025 թվականի հոկտեմբերի 17-ին՝ Սյունիքի մարզի Շինուհայր գյուղում։
Բացման արարողությանը ներկա էին Ն.Գ. Վասիլիս Մարագոսը, Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան, պարոն Սամվել Լալայանը, Տաթև համայնքի ղեկավար, պարոն Էրվին Քյունցին, Ավստրիայի դեսպանության (Թբիլիսի) տեխնիկական համագործակցության գրասենյակի ղեկավար, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ և ներկայացուցիչներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, իրականացման գործընկեր կազմակերպությունների և համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ոռոգման նոր համակարգը կառուցվել է R2D Սյունիք՝ Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագրի շրջանակում, որը հանդիսանում է «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» բաղկացուցիչ մաս։ Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության, համաֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման համագործակցության, և իրականացվում է Ավստրիայի զարգացման գործակալության (ADA) կողմից։
Շուրջ 98,000 եվրո (43.5 միլիոն դրամ) ընդհանուր բյուջեով կառուցվել է
• գործող պոմպակայանից սնուցող գծին միացող փականային հանգույց,
• ինչպես նաև շուրջ 1.1 կմ երկարությամբ բարձր ճնշման խողովակաշար, որը միացնում է Շինուհայրի գործող ներքին ոռոգման ցանցը և Հալիձորի բաշխիչ ջրամբարը։
Նոր ենթակառուցվածքը ապահովում է հուսալի և անխափան ոռոգման ջրամատակարարում Տաթև համայնքի շուրջ 3,378 բնակչի համար, ներառյալ փախստականներն ու այլ խոցելի խմբերի ներկայացուցիչները։ Համակարգը հնարավորություն է տալիս ոռոգել մոտ 55 հեկտար գյուղատնտեսական հողատարածք և 700 տնտեսություն։ Շինուհայրի ներքին ցանցի ավարտից հետո համակարգը կկարողանա ջրամատակարարել համայնքի բոլոր հողատարածքներին։
Ապահովելով կայուն ջրամատակարարում՝ ծրագիրը նպաստում է սննդի անվտանգության ամրապնդմանը, տեղական գյուղատնտեսության և փոքր բիզնեսի զարգացմանը, ինչպես նաև բնակիչների կյանքի որակի բարելավմանը։
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ պաշտոնական ժապավենի կտրում, որին հաջորդեց պարոն Էրվին Քյունցիի կողմից R2D Սյունիք ծրագրի շրջանակում Սյունիքի մարզում իրականացվող ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների ներկայացումը։

A newly constructed irrigation system serving the Shinuhayr and Halidzor settlements of Tatev community was officially inaugurated on 17 October 2025 in Shinuhayr village, Syunik marz.
The opening ceremony was attended by H.E. Vassilis Maragos, Ambassador and Head of the EU Delegation to Armenia, Mr. Samvel Lalayan, Head of Tatev Community, Mr. Erwin Kuenzi, Head of Office for Technical Cooperation at the Austrian Embassy in Tbilisi, as well as ambassadors and representatives from EU Member States, local authorities, and implementing partners.
The new irrigation network was constructed within the framework of the R2D Syunik – Recovery, Resilience, Development for Syunik project, part of the Resilient Syunik Team Europe Initiative, funded by the European Union, co-funded by the Austrian Development Cooperation, and implemented by the Austrian Development Agency (ADA).
With a total investment of approximately EUR 98,000 (AMD 43.5 million), the system includes a valve junction connecting to the feeder line from the existing pumping station and a 1.1 km high-pressure pipeline linking to the internal irrigation network of Shinuhayr and the distribution reservoir supplying Halidzor.
The newly built infrastructure provides reliable irrigation water to around 3,378 residents, including refugees and other vulnerable populations, and will supply about 55 hectares of agricultural land and 700 households in the community. Once the internal network in Shinuhayr is fully connected, the system will be able to provide irrigation water to all local farmland.
By ensuring a stable water supply, the project aims to strengthen food security, support local agriculture and small businesses, and improve living conditions for the residents of Tatev community.
During the event, participants took part in a ribbon-cutting ceremony, followed by a presentation by Mr. Erwin Kuenzi on the broader infrastructure projects planned under the R2D Syunik project across Syunik marz.
The Resilient Syunik Team Europe Initiative brings together the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, and EU Member States — Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, and Sweden — with Switzerland joining as an external partner. The initiative aims to promote the sustainable socio-economic and institutional development of Syunik in line with local priorities, with a total budget of approximately EUR 150 million.