2025 թվականի հունիսի 19-ին Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքում տեղի ունեցավ 80 կՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային համակարգի բացման հանդիսավոր արարողությունը: կայանը կառուցվել է «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում՝ R2D Սյունիք՝ Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի ներքո։
Նախաձեռնությունն ուղղված է համայնքային կանաչ ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու էներգաարդյունավետության բարձրացմանը՝ նպաստելով շրջակա միջավայրի պահպանությանը և համայնքի կայուն զարգացմանը։
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանում ԵՄ դեսպաններ, Տեղ համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Արևային համակարգը կծառայի համայնքի մի շարք հանրային կառույցների էներգամատակարարման նպատակին՝ ներառյալ մանկապարտեզները, մշակութային կենտրոնները, ամբուլատորիաները, վարչական շենքերը, ջրամատակարարման պոմպակայանները և փողոցային լուսավորությունը։
Ծրագրի ներդրումը կազմել է 18.2 մլն ՀՀ դրամ (մոտ 44,000 եվրո) և համաֆինանսավորվել է Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից։
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ կարևոր քայլ է Տեղ համայնքում վերականգնվող էներգիայի լուծումների կիրառման, համայնքային ենթակառուցվածքների արդյունավետության բարձրացման և շրջակա միջավայրի պահպանման ուղղությամբ։
Միջոցառման մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շրջայց կատարել կայանի տարածքում և տեղում ծանոթանալ արևային համակարգի աշխատանքի մեխանիզմին և ծրագրի այլ բաղադրիչներին։
R2D Սյունիք ծրագիրը շարունակելու է աջակցել Սյունիքի մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը՝ ներդնելով նորարարական լուծումներ և խթանելով համայնքների դիմակայունությունն ու կայուն զարգացումը։
Նշենք, որ ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի շրջանակում արդեն մեկնարկել է նաև մեկ այլ ենթակառուցվածքային նախագիծ՝ Տեղ-Քարաշեն ճանապարհի շուրջ 7.4 կմ երկարությամբ ճանապարհային լուսավորության շինարարությունը։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը` համահունչ տեղական զարգացման առաջնահերթություններին: Նախաձեռնության սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 150 մլն. եվրո, այն կարող է հետագայում ավելանալ»։

On June 19, 2025, an 80-KW Monocrystalline Solar Photovoltaic (PV) System was officially opened in Tegh Community, Syunik Region. The solar PV system was constructed within the framework of the “Resilient Syunik Team Europe” Initiative, under the public infrastructural component of the R2D Syunik: Recovery, Resilience, Development for Syunik project.
The initiative aims to improve community green infrastructure and enhance energy efficiency, contributing to environmental protection and the sustainable development of the community.
The event brought together representatives from the Tegh Community, EU Ambassadors to Armenia, and representatives of international organizations.
The solar PV system, with a capacity of 80 kW, will supply energy to several community-owned facilities, including kindergartens, cultural centers, clinics, administrative buildings, water supply pumping stations, and street lighting systems.
The construction of the solar PV system and the security fence was made possible with the co-financing of the European Union and the Austrian Development Cooperation, with a total investment of 18.2 million AMD (approximately €44,000).
This initiative marks an important step towards applying renewable energy solutions in Tegh, improving the efficiency of community infrastructure, and supporting environmental sustainability.
During the event, participants toured the solar facility and familiarized themselves with the system’s operation and the overall project results.
The R2D Syunik project will continue to support the socio-economic development of the Syunik region by introducing innovative solutions and strengthening the resilience and sustainable development of the communities.
It is worth mentioning that another small-scale infrastructure project under the same component has already been launched — the construction of the Tegh-Karashen street lighting system, covering approximately 7.4 km.
“The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development and EU Member states Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland and Sweden, with Switzerland also joining as an external partner. The main objective of this initiative is to contribute to the sustainable socioeconomic and institutional development of the Syunik region in line with local development priorities. The initiative has an approximate five-year budget of €150 million, which may further increase.’’