Այսօր Սյունիքի մարզպետարանում Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող R2D Սյունիք՝ Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման հնգամյա ծրագրի Բաղադրիչ 2-ի (կայուն, կանաչ համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավված հասանելիություն) իրականացման շուրջ փոխըմբռնման հուշագիր կնքվեց Ավստրիական զարգացման գործակալության, ՀՀ Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի և Սյունիքի 7 համայնքների միջև։
R2D Սյունիք ծրագիրն իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակում՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ։ Ծրագրի նպատակն է Սյունիքում նպաստել միկրո, փոքր և միջին (ՄՓՄՁ) բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը և օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։
Ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի շրջանակում պլանավորվում է Սյունիքի 7 համայնքներում իրականացնել շուրջ 25 կայուն, կանաչ համայնքային ենթակառուցվածքների կառուցում կամ բարելավում՝ 1,91 միլիոն եվրո նախատեսված բյուջեով։
Այս պահին Սիսիան (90 կՎտ) և Տեղ (80 կՎտ) համայնքներում արևային ֆոտովոլտային համակարգերի տեղադրման աշխատանքներն արդեն սկսվել են։
Առաջիկայում նմանատիպ համակարգի տեղադրում է նախատեսվում Կապան քաղաքում, որը այժմ պլանավորման փուլում։ Քննարկման և պլանավորման փուլում են համայնքների կողմից ներկայացված մի շարք այլ փոքր ենթակառուցվածքային ծրագրեր, ինչպիսիք են Մեղրի համայնքի Լեհվազ գյուղում և Տեղ գյուղում խմելու ջրի ջրամատակարարման համակարգի կառուցումը, Տեղ-Քարաշեն գյուղերը կապող ճանապարհի փողոցային լուսավորության համակարգի տեղադրումը, ինչպես նաև Խնձորեսկում գոյություն ունեցող ոռոգման համակարգի վրա փոքր հիդրո-էլեկտրակայանի տեղադրումն ու Շաքի գյուղում վարչական շենքի և նոր մանկապարտեզի տարածքի վերանորոգումը։

A Memorandum of Understanding on Implementation of Component 2 of the R2D Syunik project: Recovery, Resilience, Development for Syunik, was signed among Austrian Development Agency, Staff of Syunik Marzpet and Heads of 7 Communities of Syunik, in Syunik Regional Government Office.
R2D Syunik project, co-funded by the European Union and the Austrian Development Cooperation and implemented within the Resilient Syunik Team Europe initiative in cooperation with local governments is to enhance recovery and resilience of micro, small and medium enterprises (MSMEs) and sustainable small-scale communal infrastructure in Syunik.
Within the framework of Component 2: Improved availability of sustainable, green community infrastructures, it is planned to implement the construction or improvement of around 25 small green communal infrastructure projects in the 7 communities of Syunik, with the estimated budget of 1.91 million Euros.
Currently the installation works of solar photovoltaic systems have already started in Sisian (90 kW) and Tegh (80 kW) communities.
A similar system is planned to be installed in the city of Kapan. There are number of other projects in the planning and discussion stage, such as the construction of potable water supply system in Lehvaz village of Meghri community and Tegh village, installation of street lighting system on the road connecting Tegh-Karashen villages, as well as installation of a small hydro-electric plant on the existing irrigation system in Khndzoresk and renovation of administrative building and new kindergarten area in Shaki village.